Pēdējo gadu laikā sava enerģijas patēriņa mazināšanai nopietni pievērsušās gan Latvijas mājsaimniecības, gan uzņēmēji, apzinoties, ka tā iespējams palielināt biznesa ilgtspēju, vienlaikus sniedzot iespēju rūpēties par apkārtējo vidi, norāda konferences “Energoefektivitāte 2018”, uzņēmumu “Latvenergo” un “Altum” energoefektivitātes eksperti.
Energoefektivitāte jau ilgstoši ir viena no galvenajām prioritātēm enerģētikas lomā gan Latvijai, gan Eiropas Savienībai – energoefektivitāte ir kļuvusi par pienākumu un kritēriju, kā praktiski novērtēt ne tikai mūsu mājokļa, bet arī mūsu lietoto ierīču, transporta un ražošanas enerģijas patēriņa lietderību. Konferences “Energoefektivitāte 2018” ietvaros enerģētikas un energoefektivitātes nozares speciālisti, politikas veidotāji un valsts institūciju pārstāvji diskutēja par aktualitātēm un izcēla pēdējo gadu laikā novērotās tendences energoefektivitātes jomā.
Energoefektivitātes pasākumi – pragmatisks veids, kā ietaupīt
“Pētījumi rāda, ka aptuveni 10% uzņēmumu lielākā izmaksu pozīcija ir enerģijas izmaksas, un vēl 25% uzņēmumu tā ir otrā vai trešā lielākā izdevumu pozīcija. Tāpēc ir likumsakarīgi, ka energoefektivitātes aktualitātei ir pieaugoša tendence – ja pirms desmit gadiem uzņēmumi bieži vien energoefektivitātes pasākumu ieviešanu uzskatīja par liekiem tēriņiem, tad šodien liela daļa uzņēmumu visās nozarēs izprot, ka energoefektivitāte atmaksājas un uztver to kā normu sava biznesa attīstībā. Veicot ieguldījumus modernākās iekārtās, viegli var ietaupīt pat 25 – 60% enerģijas, taču joprojām aptuveni 95% uzņēmumu energosaimniecībā vēl ir atrodamas iespējas, kā uzlabot energoefektivitāti,” stāsta “Altum” energoefektivitātes eksperts Edgars Kudurs.
Zināšanas kā pirmais solis uz efektivitāti
Lai gan lielākā daļa uzņēmēju apzinās energoefektivitātes nozīmi, joprojām trūkst izpratnes par to, ka energoefektivitāte nav tikai elektrības rēķinu samazināšana. “Stāsts nav par to, kā tikai mazāk patērēt elektrību – stāsts ir par to, kā to patērēt efektīvāk tieši tur, kur tā nepieciešama. Energoefektivitātes paaugstināšanas būtība slēpjas tajā, kā, samazinot patērētās enerģijas apjomu, samazināt saražotās preces vai sniegtā pakalpojuma pašizmaksu, tā sniedzot labumu gan pašam uzņēmējam, gan sabiedrībai. Līdz ar to, energoefektivitātes pasākumu ieviešana nav tikai vēl viena pozīcija uzņēmuma izdevumu tabulā. Tā ir racionāla un ilgtspējīga pieeja uzņēmējdarbības attīstībai, kas atmaksājas no visiem skatpunktiem,” skaidro E.Kudurs
Energoefektivitāte kā pienākums
“Energoefektivitāte un tās veicināšana noteikti ir viena no Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas paaugstināšanas iespējām, un tā ir jāizmanto, vienlaikus pildot arī Latvijas un Eiropas Savienības kopējos mērķus šajā jomā. Tomēr, plānojot šo mērķu sasniegšanai nepieciešamos pasākumus, ir jāsaglabā racionāla un pragmatiska pieeja, tostarp sadalot energoefektivitātes pienākumu starp dažādām iesaistītajām pusēm – lietotājiem, valsts institūcijām, sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un enerģijas resursu tirgotājiem. Katras puses pienākumu apjomam ir jābūt atbilstošam to faktiskajām iespējām un uzdevumam kopējā industrijas ekosistēmā,” norāda “Latvenergo” pārdošanas direktors Uldis Mucinieks.
Energoefektivitātes mērķu sasnigšanā būtiska racionāla pieeja
U.Mucinieks uzsver: “Katras puses pienākumu apjomam ir jābūt atbilstošam to faktiskajām iespējām un uzdevumam kopējā industrijas ekosistēmā. Elektroenerģijas tirgotāju lomai ir jāietver lietotāju izglītošana par energoefektivitātes sniegtajām iespējām un ieguvumiem, vienlaikus veicinot no tirgus principiem izrietošu produktu un piedāvājumu attīstību. Savukārt tas, no kā būtu noteikti jāizvairās, ir uzlikt tirgus dalībniekiem pienākumu subsidēt energoefektivitātes pasākumu ieviešanu elektroenerģijas lietotājiem, tādējādi veidojot situācijas, kad vieni lietotāji apmaksā ieguldījumus citu lietotāju energoefektivitātei. Tas radītu sociāli netaisnīgus risinājumus, neefektīvus ieguldījumus, potenciālas konkurences kropļošanu tirgū, kā arī apdraudētu sākotnējā mērķa – tautsaimniecības konkurētspējas paaugstināšanas – sasniegšanu.”
Zanda Lazda, konferences “Energoefektivitāte 2018” rīkotāju, “Kapitāls Networks” pārstāve norāda: “Ņemot vērā aizvien pieaugošo izpratni par energoefektivitātes nozīmi un ietekmi uz uzņēmējdarbības ilgtspēju, redzam, ka uzņēmējiem joprojām ir daudz jautājumu par piemērotāko risinājumu un energoefektivitātes pasākumu nepieciešamību. Tāpēc plānojam turpināt ekspertu diskusijas un pieredzes apmaiņu ar nākamo enerģētikas nozares konferenci jau 2018. gada rudenī.”